Startup, jogi szabályozás, alapítás

A startup cégek esetén a jogi szabályozás az alapítás során bír különös jelentőséggel. Tekintettel arra, hogy a startup cégekkel kapcsolatos olyan jogszabályokat, amik megkülönböztetik a startup cég alapítását a hagyományos, nem startup cégektől, az alapításkor kell figyelembe venni.

Ennek leglényegesebb elemei a szindikátusi szerződés és a szellemi tulajdon (vagy kifejezetten a know-how) apportja.

A startup cég alapítása abban különbözik egy hagyományos cég indulásától (és alapításától), hogy a startup alapítása során (vagy hamarosan azt követően) lehetséges nagyobb tőke bevonása, illetve a startup létrehozásának oka valamilyen ötlet megvalósítása (ami valamilyen formában már létezik – leírva, szabadalomként bejegyezve, bejegyzés alatt vagy már működőként).

Az első esetben a felek viszonyainak rendezésére szükség van egy szerződésre (ami független lehet a társasági szerződéstől), ez a szindikátusi szerződés, a második esetben a szellemi alkotás esetleges apportját valósítja meg a tag a startup alapítása során.

szindikátusi szerződés olyan szerződés, amelyik elkülönül a társasági szerződéstől. Tehát olyan megállapodás a tagok (vagy nem feltétlenül a tagok) között, amelyik vagy a társasági szerződés megkötését megelőzően annak megkötéséig terjedő hatállyal, vagy a társasági szerződés hatálya alatt vagy hatályába lépését követően is tartó hatállyal, amely a társasági szerződéstől függetlenül szabályozza a felek viszonyait.

Az egyszerűség kedvéért az alábbi lehetőségeket egy táblázatban foglalhatjuk össze

társasági szerződés megkötése előtttársasági szerződés hatálya alatt
(leendő) tagok között(leendő) tagok és nem tagok közötttagok közötttagok és nem tagok között
hatálya a társasági szerződés megkötéséig tart vagy a társasági szerződés hatályába lépését követően is hatályoshatálya a társaság fennállása alatt vagy kevesebb ideig tart
    

A társasági szerződés előtt megkötött szindikátusi szerződés a leendő tagok társaságalapításig vagy azt követően valamely határidőig vagy feltételig fennálló viszonyait rendezi, míg a társasági szerződés hatálya alatt megkötött szindikátusi szerződés leginkább arra szolgál, hogy valamely olyan partnerrel való elkötelezettséget erősítsen meg, amely nem kíván (vagy a társaság jelenlegi tagjai nem kívánják) tagként szerepelni a társaságban.

A szindikátusi szerződés nem nevesített szerződés a polgári jogban, ezért egyfelől a feleknek nagyobb szabadságot biztosít, másfelől könnyen más nevesített szerződésként jelenhet meg a felek viszonyaiban, pl. (haszon)kölcsönszerződésként, amit a felek szándékainak megfelelően érdemes elkerülni (és erre figyelemmel lenni).

A szellemi tulajdon apportja

A startup cégek alapításkor vagy azokba friss tőke érkezésekor felmerülhet a szellemi tulajdon mint nem pénzbeli tagi hozzájárulás lehetősége. Tekintettel arra, hogy az új tag szellemi terméke magas értéket jelent a cég szempontjából, viszont sok startup cég kezdetekor a tagok nem rendelkeznek kellő pénzbeli hozzájárulással, kifejezetten kedvező lehet a szellemi terméket, a szellemi tulajdont apportálni a cégbe, azaz a tagi jogviszonyért cserébe a tag (vagy az új tag) a szellemi termékére, tulajdonára felhasználási jogot engedélyez a cégnek.

Fontos különbség van ugyanakkor a kft. és a részvénytársaságok között a szellemi tulajdon (a nem pénzbeli vagyoni hozzájárulás) apportja szempontjából, amire az apport során figyelemmel kell lenni. Míg a kft-k esetében az apport értékelése a tagok felelőssége (amennyiben magasabb áron értékelik, mint a szolgáltatáskori érték és erről tudnak, úgy felelősségük van a károkért a társasággal szemben, mégpedig a szolgáltató féllel egyetemlegesen kötelezhetők), úgy a részvénytársaságoknál könyvvizsgálónak vagy az adott vagyontárgy (szellemi tulajdon) értékének meghatározására szakértelemmel rendelkező személynek a jelentése is szükséges.

A fentiek kinyitnak egy további kérdéskört: a szellemi tulajdon védelmének a kérdését, amivel talán egy másik blogbejegyzésben foglalkozunk, mindenesetre jelentősége van az apport esetében annak is, hogy az adott szellemi tulajdon már védelem alatt áll vagy sem.

További kérdések az alábbi elérhetőségeken állunk rendelkezésre: mark@kolejanisz.hu, 06303736401

Megosztás

Facebook
Twitter
Nyomtatás
E-mail

További cikkek